HIPOTERAPIA
program zajęć dla osób niepełnosprawnych.

Zobacz planszę o hipoterapii.

Poszukujemy wolontariuszy do pomocy przy zajęciach hipoterapii. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w dwóch blokach godzinowych: 8.00 - 11.45 (wtorek, środa, czwartek, piątek) oraz 15.00 - 18.30 (poniedziałek,wtorek, środa, czwartek).
Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.


Dziękujemy
wszystkim naszym wolontariuszom, za udział w zajęciach hipoterapii oraz wsparcie przy organizacji wszelkich wydarzeń na terenie Ogniska i codzienną pomoc w jego funkcjonowaniu. Wasza obecność jest nieoceniona. Wszyscy zasługujecie na takie słowa >podziękowania<.
Prosimy, bądźcie z nami nadal.
Kliknij na obrazek i przeczytaj o
wolontariacie.
 Wspomnienia.­ ­ ­ ­ Podczas wakacji w 2005 roku rozpoczęliśmy w naszym klubie zajęcia dla osób niepełnosprawnych. Dla nich kontakt z końmi i możliwość ćwiczeń fizycznych to bardzo wiele. Możesz im pomóc, a przy okazji zaprzyjaźnić się ze wspaniałymi zwierzętami, jakimi są konie.
Dzięki pomocy wolontariuszy zajęcia mogły odbywać się nie tylko w wakacje, ale także w ciągu całego roku szkolnego i w czasie ferii zimowych.
Podczas tegorocznych wakacji także będziemy kontynuować zajęcia od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-12:00

Jeśli chcesz uczestniczyć w tej akcji zgłoś się, a my Ci powiemy, jak możesz nas wesprzeć!

Z góry dziękujemy każdemu kto zechce wziąć udział w tym projekcie.

Zobacz harmonogram zajęć

Zobacz nasze podziękowania dla wolontariuszy
Na czym polega HIPOTERAPIA?
Hipoterapia jest sposobem terapii i rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych polegającym na kontakcie z koniem, jeździe oraz ćwiczeniach na koniu.
W naszym klubie w hioterapii biorą udział przede wszystkim dzieci i młodzież.


Jak wyglądają zajęcia?

Zajęcia trwają 45 minut i prowadzone są przez wykwalifikowanych hipoterapeutów, z nieocenioną pomocą wolontariuszy. Jednorazowo w zajęciach uczestniczy grupa trzech osób niepełnosprawnych, dziewięciu wolontariuszy, prowadzący zajęcia i trzy konie. Zadaniem wolontariuszy jest zarówno opieka i prowadzenie konia (1 osoba do każdego konia), jak i współpraca z hipoterapeutą polegająca na asekuracji i pomocy w wykonywaniu ćwiczeń dla uczestnika zajęć (po dwóch wolontariuszy dla jednej osoby na koniu). W programie dostosowujemy rodzaj ćwiczeń do mozliwości i potrzeb uczestników.
Dla uatrakcyjnienia ćwiczeń oraz zwiększenia ich intensywności i atrakcyjności wprowadzono rekwizyty, takie jak woreczki z grochem, piłki, obręcze, maskotki i inne, które pozwalają na prowadzenie ćwiczeń typu przekładanie przedmiotu z reki do ręki (przodem, tyłem, ponad głową), położenie na zadzie konia, a następnie zabranie stamtąd lub położenie na głowie i utrzymanie rownowagi.
W trakcie zajęć cały czas utrzymywany jest kontakt słowny z uczestnikami, co ułatwia zdobycie ich zaufania, wprowadza miłą atmosferę, a pochwały pozwalają na poprawę samooceny dziecka.

Czy hipoterapia przynosi efekty?